Zakład Oceanografii Fizycznej

 

Aktualności
 

Seminarium w Instytucie Budownictwa Wodnego PAN

W dniach 16 – 18 maja 2017r. doktoranci oraz studenci Uniwersytetu Gdańskiego, uczęszczający na zajęcia „Dynamical Systems Theory in Biology and Oceanography” na Wydziale Oceanografii i Geografii, wzięli udział w Polsko-Niemieckim Seminarium oraz w wycieczce naukowej zorganizowanej we współpracy z Instytutem Budownictwa Wodnego PAN oraz City University of Applied Sciences Bremen.

W czasie wycieczki na Półwysep Helski studenci zatrzymali się w Jastrzębiej Górze, Władysławowie, Chałupach oraz Helu. W Jastrzębiej Góry uczestnicy przyjrzeli się możliwościom ochrony Jastrzębskiego klifu. We Władysławowie obejrzeli zawietrzną stronę portu: plaże z wydmami oraz falochron. W drodze na Hel, zatrzymali się jeszcze w Chałupach, aby obejrzeć przykłady ochrony przed zalaniem od strony Zatoki Puckiej. Dzień zakończył się obiadem w helskiej restauracji „Mewa”.

Podczas Seminarium w Instytucie Budownictwa Wodnego PAN, nasi studenci mogli obejrzeć 60-cio metrowy kanał falowy – jeden z najdłuższych kanałów falowych w Polsce, oraz wygłosić przygotowane na tę okazję referaty:

  • mgr Olga Podrażka, w prezentacji pt. „Breaking sea wave loads on truss structures”, przedstawiła wyniki uzyskane w przygotowywanej pracy doktorskiej;
  • student Jakub Malicki przedstawił wyniki swoich badań związanych z pracą magisterską „Obserwacje i symulacje prądów rozrywających w Polskiej Strefie Brzegowej”.

Następnego dnia studenci zwiedzili Port w Gdyni.

Mamy nadzieję, że nawiązane kontakty zaowocują w przyszłości kolejnymi wspólnymi przedsięwzięciami.

Zdjęcia:

16m.jpg

 

Projekt Funduszu Innowacji Dydaktycznych UG w Pracowni Dynamiki Morza

W tegorocznej edycji Funduszu Innowacji Dydaktycznych Uniwersytetu Gdańskiego (FID), na pierwszym miejscu uniwersyteckiej listy rankingowej znalazł się projekt zgłoszony z Wydziału Oceanografii i Geografii. Projekt zatytułowany Program Mathematica w biologii i oceanografii — organizacja nowoczesnego środowiska umożliwiającego przeprowadzenie kursu „Dynamical Systems Theory in Biology and Oceanography” opracowano w zespole Pracowni Dynamiki Morza Zakładu Oceanografii Fizycznej. Kurs w języku angielskim przeprowadzony zostanie przez dr hab. Witolda Cieślikiewicza, profesora nadzwyczajnego UG.

Celem proponowanego projektu jest zakup programu komputerowego Mathematica, który umożliwi przeprowadzenie zajęć Dynamical Systems Theory in Biology and Oceanography w nowoczesnym środowisku obliczeniowym. Kurs powstał we współpracy z Uniwersytetem Huston-Downtown, w ramach międzynarodowego projektu Uniwersytet Jutra. Będzie prowadzony w języku angielskim, co uatrakcyjni ofertę kształcenia Uniwersytetu Gdańskiego i pozwoli studentom na poznanie, w nowoczesnym ujęciu, wielu zagadnień związanych z dziedzinami biologii i oceanografii, takimi jak oceanografia biologiczna, ekologia, dynamika strefy brzegowej morza, hydrodynamika brzegów morskich czy geologia morska. Dzięki swojemu interdyscyplinarnemu charakterowi, kurs łączy zagadnienia ważne dla studentów wszelkich nauk przyrodniczych — biologów, oceanografów, geografów czy fizyków, ale także dla bioinformatyków i chemików.

Wykorzystanie nowoczesnego programu komputerowego Mathematica w znaczący sposób wzbogaca proces edukacyjny. Przy pomocy programu Mathematica chcemy pokazać, że matematyka może być przedmiotem prostym i przystępnym. Program daje jednocześnie nowe możliwości obliczeniowe i analityczne, które wcześniej nie były dostępne. Pozwala na natychmiastowe rezultaty i jest wyjątkowo dobrym środowiskiem obliczeniowym dla studentów oraz doktorantów. Mathematica to unikalne środowisko służące do realizacji obliczeń i publikowania wyników. Pozwala na prowadzenie obliczeń zarówno w zakresie prostej arytmetyki, jak i tych najbardziej zaawansowanych. Język programu jest prosty i łatwy do zrozumienia. Mathematica pozwala na programowanie symboliczne, jednocześnie posiadając szerokie możliwości w zakresie obliczeń numerycznych. W środowisku Mathematica obliczenia symboliczne i numeryczne są ściśle zintegrowane, co pozwala wykorzystywać hybrydowe metody obliczeniowe.

zalamanie_fali1