Wydarzenia
15.02.2018
Projekt SAMBAH wśród najlepszych!

Z satysfakcją informujemy,  iż decyzją Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska Komisji Europejskiej, projekt SAMBAH (Statyczny monitoring akustyczny bałtyckich morświnów) został nominowany do nagrody w konkursie ,,Najlepszy z najlepszych” dla projektów zrealizowanych z mechanizmu LIFE+, zakończonych w  latach 2016 – 2017.

Projekty były nominowanew kategoriach Środowisko i Przyroda. Spośród wszystkich nominowanych wyłonionych zostanie  9-ciu  laureatów. Dziesiąty, w kategorii ,,Green cities”, wybrany zostanie dzięki publicznemu głosowaniu na oficjalnym profilu LIFE+ na portalu facebook (https://www.facebook.com/LIFE.programme/).

Ceremonia ogłoszenia wyników i wręczenia nagród odbędzie się  podczas Zielonego Tygodnia UE 23 maja w 2018 r.,
w centrum konferencyjnym Bluepoint w Brukseli.

Projekt SAMBAH był realizowany w latach 2009 – 2016  przez wszystkie państwa nadbałtyckie, z wyjątkiem Federacji Rosyjskiej.  Miał na celu oszacowanie liczebności oraz sezonowego rozmieszczenia bałtyckiej, skrajnie zagrożonej wyginięciem, populacji morświnów. Zbiór oraz wstępne opracowanie danych miało miejsce w latach 2011 – 2014. Po stronie polskiej partnerami w projekcie byli:  Uniwersytet Gdański ze Stacją Morską Instytutu Oceanografii (jako krajowym koordynatorem projektu), Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Oddział Morski w Gdyni oraz Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Dofinansowanie krajowe zapewnił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, a także środki własne partnerów.

Projekt SAMBAH to pierwszy na świecie, tak duży projekt wykorzystujący metodę hydroakustyczną badań małych waleni. Uzyskane dane mają posłużyć do  opracowania i wdrożenia efektywnych i racjonalnych  metod ochrony populacji morświnów
w Bałtyku. 

 

 


ostatnia edycja: 20.02.2018 13:57

Wstecz