Wydarzenia
28.04.-06.05.2018
"NA FALI" - Majówka w Centrum Nauki Experyment

Wskoczcie NA FALĘ i w majowy weekend popłyńcie z nami na morską wyprawę badawczą!

 • Co mieszka w kropli wody?
 • Czy w Polsce można hodować krewetki?
 • Co słychać pod wodą, a czym oddychamy na plaży?

To tylko niektóre z pytań, na które znajdziemy odpowiedzi razem z Instytutem Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, który jest współorganizatorem wydarzenia.

Odwiedźcie EXPERYMENT w trakcie Majówki, poczujcie się jak morscy naukowcy i odkryjcie tajemnice podwodnego świata! Przygotowaliśmy moc atrakcji  – tym razem na wyjątkowo długi weekend majowy, bo od soboty, 28 kwietnia do niedzieli, 6 maja EXPERYMENT będzie czynny codziennie (również w poniedziałek) od 10.00 do 19.00.

Na aktywności zapraszamy w godzinach 12:00-17:00.

Sprawdzimy, co w głębi piszczy! POSŁUCHAJCIE/ZOBACZCIE/BAWCIE SIĘ tym, co przygotowali dla Was edukatorzy EXPERYMENTU oraz naukowcy i studenci z Instytutu Oceanografii

Wcielimy się w rolę oceanografów, hydrologów, geologów, mikrobiologów. Podejrzymy wraki statków i zbadajmy żyjątka mieszkające pośród ziaren piasku. A gdyby tak zajrzeć pod powierzchnię morza – co zobaczymy? I co usłyszymy? Co jest niezbędne oceanografowi, aby wyruszyć w morską wyprawę badawczą? Poznacie specjalny sprzęt używany przez badaczy, dzięki któremu odkryje się przed Wami nieznany wodny świat obrazów i dźwięków. 

Wszystkie atrakcje w ramach weekendu majowego będą dostępne w cenie biletu na wystawę.

Informacje o biletach dostępne TUTAJ

PRZESONDUJMY DNO MORZA W POSZUKIWANIU ŚWIETNEJ ZABAWY!

PROGRAM:

CODZIENNE OCEANOGRAFICZNE ATRAKCJE (12:00-17:00).

W strefie eksperymentów oraz na wystawie poznacie między innymi:

 • piaski świata - czy piasek na plaży w różnych stronach świata jest taki sam?
 • nieznane gatunki ryb w Bałtyku
 • co mieszka w kropli wody – mikroorganizmy pod lupą
 • dźwięki pod wodą  – co można usłyszeć pod wodą? Jakie dźwięki wydają płynące statki, a jakie lodowce czy zwierzęta?
 • wodę Bałtyku – co się w niej kryje?
 • skład powietrza nad morzem –  czym oddychamy na plaży ?
 • minerały – twarde, miękkie, ładne, brzydkie, ale czym są te kolorowe kamyki i skąd pochodzą?
 • mejobentos – milimetrowe potworki pod lupą, wodne żyjątka, których nie widzimy.

Codziennie będziecie mogli również posłuchać prezentacji naszych wolontariuszek EVS Morze Czarne na talerzu (prezentacja w jęz. angielskim).

 

CODZIENNIE DWA RAZY WYKŁAD EKSPERTA o stałych godzinach - 12:30 i 15:30.

Czas trwania każdego z wykładów – około 40 minut.

28.04.2018  SOBOTA

„Mikroorganizmy = makroinformacja” - Informacja na temat głównych mieszkańców osadów powierzchniowych

Patrząc na środowisko wodne przeważnie zauważamy ryby, ptaki pływające po wodzie lub odciśniętą na środowisku obecność człowieka: śmieci zalegające na brzegu. Ale trudniej nam zauważyć niewielkie bezkręgowce, których wielkim światem może być nawet mała kałuża. Posłuchacie o tym, jak właśnie te niewielkie zwierzęta bardzo dużo opowiadają nam o świecie, w którym żyją, o jego jakości, toksyczności, bądź bardzo dobrej kondycji.

29.04.2018  NIEDZIELA

RAS krewetkę proszę! Pierwsza eksperymentalna hodowla krewetek w Polsce

Różowe złoto na talerzu - o nowoczesnej hodowli ulubionych przez Europejczyków krewetek dowiecie się ze spotkania z pracownikami Zakładu Ekologii Eksperymentalnej Organizmów Morskich ZEEOM IO UG. Obejrzycie żywe krewetki, porównacie ich gatunki i posłuchacie o pierwszej eksperymentalnej hodowli krewetek w Polsce! Dowiecie się również, czym jest akwakultura i co możemy w warunkach klimatu umiarkowanego hodować/uprawiać do jedzenia? Może skorupiaki, mięczaki, ryby? A może glony?

30.04.2018  PONIEDZIAŁEK

Co widać, co słychać na dnie morza? 

Jakich urządzeń używa się do badania dna morskiego? Do jakiej głębokości będziemy „widzieli dno” wykorzystując te urządzenia i jak duży obszar morski możemy zbadać w ciągu jednego dnia? Posłuchacie naukowców, którzy wiedzą o tym wszystko!

01.05.2018  WTOREK

O co nie podejrzewalibyście małży?

Czy małże mają płeć? Czy mogą być większe od człowieka? A może zastanawialiście się kiedyś, ile może ważyć największa perła? Jak wyglądałyby morza bez małży? Wszystkiego o tych wodnych mięczakach posłuchacie podczas naszej prezentacji.

02.05.2018  ŚRODA

Ekstremalne Fale

Czy wiecie jak tworzą się fale morskie i gdzie powstają największe? Czym są fale ekstremalne i czy występują na Bałtyku? Jakie zagrożenia związane są z występowaniem ekstremalnych fal? Wszystkiego o falach dowiecie się od pracowników Pracowni Dynamiki Morza, Zakładu Oceanografii  Fizycznej.

03.05.2018  CZWARTEK

Wraki Bałtyku i zatopione środki bojowe

Wraki statków znajdujące się w morskich głębinach otacza aura tajemniczości. Wbrew pozorom są to miejsca pełne życia – są siedliskiem wielu organizmów morskich i miejscami chętnie odwiedzanymi przez nurków. Ale w głębinach Bałtyku możecie się również natknąć na niebezpieczeństwa – zatopione środki bojowe. Zapraszamy na podwodne filmy i opowieści o Morzu Bałtyckim.

04.05.2018  PIĄTEK

Dziwne i nieznane gatunki ryb występujące w Morzu Bałtyckim

Czy znacie wszystkie bałtyckie ryby? Waszą wiedzę sprawdzą ichtiolodzy z Zakładu Biologii i Ekologii Morza IO UG, którzy opowiedzą o najciekawszych gatunkach żyjących w naszym morzu. Gatunki obce, rodzime,  inwazyjne – czy znacie znaczenie tych słów? Dowiedzcie się, jakie ryby „kąpią się” z nami najczęściej w płytkiej strefie brzegowej Zatoki Gdańskiej!

05.05.2018  SOBOTA

Woda – kolebka życia

Czym jest życie? Odpowiemy na to, tylko z pozoru proste, pytanie podczas naszego wykładu. Dowiecie się, skąd może pochodzić, i dlaczego woda jest tak ważna, żeby mogło istnieć.

06.05.2018  NIEDZIELA

Czy wiesz czym oddychasz nad morzem?

W trakcie wykładu dowiecie się, czym są aerozole morskie i jak dostają się do atmosfery? Dlaczego nad morzem powietrze jest bardziej czyste niż w innych rejonach Polski? Dowiecie się także, w jakich sytuacjach meteorologicznych dochodzi w Trójmieście do wzrostu stężenia zanieczyszczeń w atmosferze i czy zagraża nam smog atmosferyczny. Porozmawiacie również o tym, czy warto chodzić na spacery nad morze i kiedy najlepiej to robić.

Centrum Nauki EXPERYMENT zastrzega sobie prawo do zmian w programie.

 

Adres miejsca wydarzenia:

Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni
Al. Zwycięstwa 96/98
81-451 Gdynia

 

 


ostatnia edycja: 20.04.2018 07:23

Wstecz