Wydarzenia
08.04.2021
Śp. Pani Profesor dr hab. Lucyna Falkowska

Informacja o uroczystościach pogrzebowych Śp. Pani prof. dr hab. Lucyny Falkowskiej.

 

Pogrążeni w głębokim smutku zawiadamiamy,
że w dniu 07 kwietnia 2021 roku

odeszła od nas

Śp. Pani prof. dr hab. Lucyna Falkowska

 

Wybitny naukowiec i uznany w świecie specjalista w zakresie oceanografii chemicznej oraz chemii morza i atmosfery. Zajmowała się procesami wymiany substancji chemicznych przez warstwy graniczne
oraz transferem najbardziej toksycznych ksenobiotyków w morskim łańcuchu troficznym. Autorka szeregu podręczników akademickich i ponad 100 publikacji w prestiżowych czasopismach naukowych. Wykształciła kilkudziesięciu magistrów i 13-tu doktorów. Dzięki utworzeniu silnego zespołu naukowego kierowała 11 projektami badawczymi finansowanymi przez MNiSW oraz NCN. Naukowiec – praktyk, na którego doświadczeniu zawsze można było polegać. 

Za swoje osiągnięcia została Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi w 1999 roku, Medalem Komisji Edukacji Narodowej
w 2004 roku, licznymi nagrodami Rektora oraz Medalem 50-lecia Uniwersytetu Gdańskiego. 

Znakomity dydaktyk, wieloletni wykładowca na Uniwersytecie Gdańskim. Lubiana i szanowana przez swoich studentów, licznych licencjuszy, magistrantów i doktorantów. Pasją do nauki zarażała kolejne pokolenia. Była inicjatorką i organizatorką Sympozjum Młodych Oceanografów, któremu przewodniczyła od 2002 roku, a także organizatorką i przewodniczącą cyklicznej Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, Rtęć w Środowisku – Identyfikacja Zagrożeń dla Zdrowia Człowieka.

Profesor szanowana przez swoich kolegów i współpracowników. Na Uniwersytecie Gdańskim Zarządzała Pracownią Chemii Morza i Atmosfery w Zakładzie Chemii Morza i Ochrony Środowiska Morskiego, Instytutu Oceanografii. Była wieloletnią członkinią Kolegium Redakcyjnego Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego.

Podziwialiśmy Jej wiedzę ale również wrażliwość, energię i zaangażowanie w podejmowanych działaniach. Zawsze miała
dla nas czas i wielkie serce. Będzie nam brakowało Jej wskazówek, uśmiechu i ciepła, które wokół sobie roztaczała
jako wyrozumiały przyjaciel zawsze chętny do pomocy.

Wyrazy serdecznego współczucia Rodzinie
składa Społeczność Akademicka Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego

 


ostatnia edycja: 13.04.2021 14:56

Wstecz


Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/lib/php5/sessions) in Unknown on line 0