09.12.2021
Prof. dr hab. Hanna Mazur-Marzec członkiem Polskiej Akademii Nauk

W gronie nowych członków Polskiej Akademii Nauk znaleźli się naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego. Wyboru prof. dr hab. Hanny Mazur-Marzec z Wydziału Oceanografii i Geografii UG oraz prof. dra hab. Piotra Stepnowskiego z Wydziału Chemii UG i Rektora uczelni, dokonało Zgromadzenie Ogólne PAN.

Podczas wszystkich etapów wyborów do Polskiej Akademii Nauk akademicy brali pod uwagę przede wszystkim wkład kandydatów w rozwój nauki i ich najważniejsze osiągnięcia naukowe.

W przypadku prof. dr hab. Hanny Mazur-Marzec było to wykazanie (w skali > 10.000 lat) istnienia ścisłego związku między występowaniem toksycznego gatunku Nodularia spumigena, a ociepleniem klimatu oraz  opisanie ponad stu nowych struktur cyjanometabolitów i wykazanie ich potencjału farmakologicznego.

Serdecznie gratulujemy!

Szczegółowa informacja ze strony Uniwersytetu Gdańskiego

O zainteresowaniach i sukcesach naukowych z nowymi członkami PAN rozmawiała dr Beata Czechowska-Derkacz z Instytutu Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, specjalista PR ds. promocji badań naukowych.

Rozmowa z prof. dr hab. Hanną Mazur-Marzec, kierownikiem Zakładu Biotechnologii Morskiej Instytutu Oceanografii Wydziału Oceanografii i Geografii UG o błękitnej, zielonej, białej i czerwonej biotechnologii oraz zasobach Morza Bałtyckiego.

ostatnia edycja: 09.12.2021 10:17