09.06.2022
r/v Oceanograf płynie do Kadyksu w ramach programu SEA-EU

26 maja 2022 o godz. 13.00 r/v Oceanograf wypłynął w rejs badawczy na trasie Gdynia– Kilonia (Niemcy) – Brest (Francja) – Kadyks (Hiszpania).

Udział w 23-dniowym rejsie weźmie kilkudziesięciu  naukowców reprezentujących konsorcjum sześciu europejskich uniwersytetów nadmorskich  SEA-EU. Naukowym celem rejsu jest porównanie cech obszarów morskich wzdłuż zachodniego brzegu Europy. Realizowane będą tematy badawcze dot. jakości powietrza, akumulacji gazu w osadach powierzchniowych, poziomu mikroplastików w różnych komponentach środowiskach morskiego.

Koordynatorem komitetu naukowego rejsu, jest Pan dr hab. Adam Sokołowski, prof. UG z Zakładu Funkcjonowania Ekosystemów Morskich natomiast kierownikiem naukowym rejsu jest Pani dr Aleksandra Brodecka-Goluch z Zakładu Chemii Morza i Ochrony Środowiska Morskiego. Wśród uczestników rejsu znaleźli się następujący pracownicy Instytutu Oceanografii: dr hab. Agata Weydmann-Zwolicka, prof. UG (Zakład Badań Planktonu Morskiego), dr hab. Anita Lewandowska, prof. UG, dr hab. Katarzyna Łukawska-Matuszewska, prof. UG (Zakład Chemii Morza i Ochrony Środowiska Morskiego), dr hab. Katarzyna Smolarz, prof. UG (Zakład Funkcjonowania Ekosystemów Morskich), dr Jakub Idczak (Zakład Oceanografii Fizycznej), mgr Ryszard Kuczyński (Zakład Badań Planktonu Morskiego) oraz studentka kierunku Oceanografia Martyna Malinowska.

Na stronie internetowej Uniwersytetu Gdańskiego, w zakładce SEA EU -  zamieszczane są na bieżąco relacje z rejsu, informacje o prowadzonych badaniach i wywiady z naukowcami
sea-eu | Aktualności - Uniwersytet Gdański (ug.edu.pl)

ostatnia edycja: 09.06.2022 13:25