Wydarzenia
22.06.2015
Gra o Bałtyk - Baltic Warriors 2015

 

„Gra o Bałtyk – Baltic Warriors 2015” to nie mające do tej pory swojego odpowiednika w Polsce wydarzenie edukacyjno-kulturalne, które odbędzie się 22 czerwca 2015 roku przy udziale pracowników i studentów Uniwersytetu Gdańskiego.

 


Pracownicy Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego będą brali czynny udział w projekcie „Gra o Bałtyk – Baltic Warriors 2015” wcielając się w rolę ekspertów.
Głównym elementem wydarzenia będzie larp określany również jako teatralna gra fabularna czyli kulturalne wydarzenie partycypacyjne, które najłatwiej ulokować jako aktywność pomiędzy grami miejskimi, a interaktywnym teatrem improwizowanym. Wydarzenie organizowane w Trójmieście jest jednym z serii eventów, w trakcie których mieszkańcy siedmiu nadbałtyckich miast w siedmiu różnych krajach wcielą się w aktywistów, polityków, lobbystów, dziennikarzy i naukowców, poszukujących odpowiedzi na pytanie: co przeszkadza nam we wspólnym, aktywnym działaniu na rzecz Bałtyku, naszego wspólnego morza?


Celem gry połączonej z warsztatami i debatą jest skonfrontowanie aktywnych podmiotów mających wpływ na politykę ekologiczną oraz zaprezentowanie problemu eutrofizacji (przeżyźnienia) w morzu zwykłym ludziom i zainspirowanie ich do nowych sposobów myślenia i działania na rzecz Morza Bałyckiego.
 
Morze Bałtyckie jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz na Ziemi, cierpiącym między innymi z powodu eutrofizacji i powiązanych zjawisk jak powstawanie przy dnie pozbawionych tlenu "martwych stref". Winą za niekorzystne przeżyźnienie morza obarcza się głównie nadmierne zużycie nawozów sztucznych, które poprzez wody gruntowe dostają się do morza. Nabrzeża Bałtyku należą do państw rozwiniętych, ale wysiłki wkładane w powstrzymanie procesu eutrofizacji  wciąż wydają się niewystarczające.
 
Eutrofizacja i martwe strefy to pojęcia odległe i niezrozumiałe dla większości ludzi, stąd w grze zostaną zastąpione przez tajemniczych marynarzy-zombie, którzy wyłonią się z morza, aby zaatakować miasto. Chcemy, aby ci dawno nieżyjący wojownicy, zakonserwowani w martwych strefach, zmusili postacie lobbystów, polityków i ekologów do współpracy, której tak bardzo brakuje w codziennym życiu.
 
Zarówno larp, jak i debata, są częścią międzynarodowego projektu transmedialnego „Baltic Warriors”, wyprodukowanego przez firmę Kinomaton Berlin we współpracy z Instytutem Goethego. Organizatorami trójmiejskiej edycji są Nadbałtyckie Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie Twórców Gier Funreal, a partnerem między innymi Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Finalnym efektem projektu stanie się film dokumentalny, którego premiera planowana jest na rok 2017.
                                                          

Data:    
22 czerwca 2015, w godz. 12:00 – 18:00
Miejsce:
Sopot ul. Mamuszk i 2, Teatr na plaży / Klub Atelier
Opłaty:
wstęp wolny
Wymagania:
język angielski /zgoda na utrwalanie wizerunku na materiałach AV
Dla kogo:
projekt skierowany jest do wszystkich zainteresowanych ochroną Bałtyku oraz nowymi narzędziami promocji i szerzenia wiedzy, jakimi są projekty rodem z nurtu serious games
Informacje o projekcie:
www.balticwarriors.net, https://www.facebook.com/events/1442189579419492/
Rejestracja/Zapisy: 
http://www.balticwarriors.net/new-blog/2015/6/8/sopottricity
Organizatorzy:              
Kinomaton Berlin / Goethe_Institute e.V. / Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku / Stowarzyszenie Twórców Gier Funreal
Partnerzy:
Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego / Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Oddział Morski w Gdyni / Teatr na plaży / Klub Atelier / Święto Morza

                                                                                                                                                                                   
WAŻNE INFORMACJE
1. Wszyscy którzy, chcą wziąć udział w wydarzeniu proszeni są o dokonanie rejestracji, jest to warunek konieczny do uczestnictwa w grze http://www.balticwarriors.net/new-blog/2015/6/8/sopottricity
 
2. Z racji swojego międzynarodowego charakteru oraz obecności zagranicznych gości, zarówno gra, jak i debata odbędą się w języku angielskim.
 
3. Na potrzeby promocji wydarzenia powstanie dokumentacja fotograficzna i filmowa. Zgoda na publikację materiałów zawierających Wasz wizerunek jest jedynym warunkiem koniecznym do uczestnictwa w grze.
 
HARMONOGRAM:          

11:00
Rozpoczęcie przygotowań.
Na tę godzinę zapraszamy organizatorów, charakteryzatorów oraz obsługę techniczną.
12:00
Rozpoczęcie wydarzenia. Przygotowanie uczestników oraz warsztaty pre-game.
Na tę godzinę zapraszamy wszystkich uczestników gry oraz debaty.
13:00–15:00
Gra "Baltic Warriors"
15:00–17:00
Warsztaty post-game
17:00
Dyskusja panelowa, dotycząca problemu eutrofizacji Morza Bałtyckiego.
18:00–18:30
Zakończenie wydarzenia.

 
O AUTORACH:
Gry wyprodukowane są przez niemiecką firmę Kinomaton Berlin oraz Instytutu Goethego. Autorami scenariusza są Finowie: Mike Pohjola oraz Juhana Pettersson.
Mike Pahjola to autor gier i powieści. Jest laureatem Interactive Emmy Award za swój transmedialny projekt "Sanningen om Marika". Tworzy gry nie tylko w celach rozrywkowych, ale również dla organizacji i instytucji publicznych, jak muzea Ateneum w Helsinkach i Kiasma.
Juhana Petterson jest również twórcą i producentem gier, ale również programów telewizyjnych. Jego ostatnie produkcje to fińsko-palestyński larp „Halat hisar” oraz telewizyjny show o grach video „Tilt”.
 
INFORMACJE DODATKOWE:
 
Co to jest larp?
http://bb3c.pl/co-to-jest-larp/
 
Czym są serious games?
http://grywalizacja24.pl/czym-sa-serious-games/
 
Co to jest eutrofizacja?
http://www.bsap.pl/eutrofizacja-baltyku/

 

ostatnia edycja: 16.10.2015 o 07:35

Wstecz